LKSSAA Track & Field results

Matt Davies (left) of Northern Collegiate crosses the finish line first in the senior boys’ 100m dash, with Luc Lacriox (centre) placing fifth and Cory Smith (right) coming in third, at the LKSSAA Track and Field Championships last week. Davies won by 1,000th of a second in a photoi-finish over St. Patricks’ Ryan Dennis (not pictured). Bruce Smith, Special to the Journal.

Sarnia’s high school athletes sprinted and jumped their way to the podium in dozens of events at the LKSSAA track and field championships, held May 14 – 15 at Chatham Kent Community Athletic Complex. Below are top three results only:

 

 

Midget

Women 100 metre dash : 1 – Ekaeso Okutinyang, Northern Collegiate

Men 100 metre dash : 3 – Yakesh Umachandran, Northern Collegiate

Women 200 metre dash:

1 – Ekaeso Okutinyang, Northern Collegiate

2  – Triniti Boucher, St. Patrick’s

Men 200 metre dash:

1 – Yakesh Umachandran, Northern Collegiate

3 – Xavier Spence, St. Patrick’s

Women 400 metre dash:

1 – Kaitlyn Handy, Northern Collegiate

3 – Triniti Boucher, St. Patrick’s

Men 400 metre dash:

2 – Brady Pepper, Northern Collegiate

Women 800 metre run:

1 – Kaitlyn Handy, Northern Collegiate

Men 800 metre run:

1 – Brady Pepper, Northern Collegiate

3 – Jaxon Bore, Northern Collegiate

Women 1500 metre run:

1 – Kaitlyn Handy, Northern Collegiate

3 – Kylie Johnston, St. Patrick’s

Men 1500 metre run:

1 – Dylan Dupuis, St. Patrick’s

2 – Jj Fogarty, St. Patrick’s

Men 3000 metre run:

1 – Dylan Dupuis, St. Patrick’s
2 – Jj Fogarty, St. Patrick’s

3 – Elijah Grant, St. Patrick’s

Women 80 metre hurdles:

1 – Maddie Tuer, Northern Collegiate

2 – Elise Daichendt, Northern Collegiate

3 – Emma Cowan, Northern Collegiate

Women 300 metre hurdles:

1 – Maddie Tuer, Northern Collegiate

2 – Triniti Boucher, St. Patrick’s

3 – Elise Daichendt, Northern Collegiate

Women high jump:

2 – Kylie Johnston, St. Patrick’s

3 – Elise Daichendt, Northern Collegiate

Men high jump

3 – Tye Hampel, St. Patrick’s

Men long jump

3 – Yakesh Umachandran, Northern Collegiate

Women triple jump

1 – Emma Cowan, Northern Collegiate

Men triple jump

1 – Tye Hampel, St. Patrick’s

2 – Everaert, Ethan St. Patrick’s

Women shot put

2 – Mackenzie Hacker, St. Patrick’s

Men shot put

2 – Craig Washington, St. Patrick’s

3 – Marcus Ogorek, Northern Collegiate

Women discus throw

1 – Mackenzie Hacker, St. Patrick’s

3 – Ali McLellan, Northern Collegiate

Men discus throw

3 – Kaleb Nelson, Northern Collegiate

Women javelin throw

1 – Ali McLellan, Northern Collegiate

Men javelin throw

1 – Albert Pascavage, St. Patrick’s

3 – Cameron Gould, Northern Collegiate

Women 4×100 metre relay

1 – Northern Collegiate ‘A’

Men 4×100 metre relay

2 – Northern Collegiate ‘A’

 

Junior

Women 100 metre dash  

2 – Alana Santavy, St. Patrick’s

Men 100 metre dash  

2 – Ryan Steeves, Northern Collegiate

Women 200 metre dash  

2 – Alana Santavy, St. Patrick’s

Men 400 metre dash  

1 – Cole Reinders, St. Patrick’s

Women 800 metre run

2 – Bryar Fournie, Northern Collegiate

Men 800 metre run

1 – Rohaan Syan, Northern Collegiate

2 – Cole Reinders, St. Patrick’s

Women 1500 metre run

2 – Bryar Fournie, Northern Collegiate

3 – Chadwick, Emma-Li Northern Collegiate

Men 1500 metre run

1 – Rohaan Syan, Northern Collegiate

3 – Aidan James, Northern Collegiate

Women 3000 metre run

1 – Bryar Fournie, Northern Collegiate

2 – Emma-Li Chadwick, Northern Collegiate

Men 3000 metre run

1 – Aidan James, Northern Collegiate

Women 80 metre hurdles  

1 – Jaelyn Cole, Northern Collegiate

Women 80 metre hurdles  

1 – Jaelyn Cole, Northern Collegiate

3 – Quayara McNeil, Northern Collegiate

Men 100 metre hurdles  

3 – Jacob Zalesak, Northern Collegiate

Women 300 metre hurdles  

1 – Jaelyn Cole, Northern Collegiate

Men 300 metre hurdles  

3 – Anthony Smith, Northern Collegiate

Women high jump

1 – Alex Harris, St. Patrick’s
2 – Brooke Lauwers, St. Patrick’s

3 – Taylor Brown, Northern Collegiate

Men high jump  

1 – Anthony Smith, Northern Collegiate

3 – Gavin Bebingh, St. Patrick’s

Women long jump  

2 – Alex Harris, St. Patrick’s
3 – Quayara McNeil, Northern Collegiate

Men long jump  

1 – Rj Solomone, St. Patrick’s

3 – Robert Van Rooyen, St. Patrick’s

Women triple jump  

1 – Alex Harris, St. Patrick’s
2 – Meghan McAlpine, St. Patrick’s

Men triple jump  

2 – Gavin Bebingh, St. Patrick’s

3 – Rj Solomone, St. Patrick’s

Women shot put  

1 – Hannah Elliott, Northern Collegiate

2 – Fiona Elliott, Northern Collegiate
3 – Anna Koziol, St. Patrick’s

Men shot put

1 – Blake Foster, Northern Collegiate

2 – John Cannon, Northern Collegiate

Women discus throw  

2 – Olivia Conroy, St. Patrick’s

3 – Hannah Elliott, Northern Collegiate

Men discus throw  

1 – Blake Foster, Northern Collegiate

Women javelin throw  

1 – Emily Van Hooft, St. Patrick’s
2 – Hannah Elliott, Northern Collegiate

3 – Taylor Brown, Northern Collegiate

Men javelin throw  

1 – Ryan Steeves, Northern Collegiate

2 – Marty Van Reenan, St. Patrick’s

Women 4×100 metre relay  

2 – St. Patrick’s

Men 4×100 metre relay  

1 – St. Patrick’s

 

Senior

100 metre dash  

3 – Aubrey Cole, Northern Collegiate

Men 100 metre dash  

1 – Matt Davies, Northern Collegiate

2 – Ryan Dennis, St. Patrick’s

3 – Cory Smith, Northern Collegiate

Men 200 metre dash  

1 – Matt Davies, Northern Collegiate

3 – Ryan Dennis, St. Patrick’s

Men 400 metre dash  

1 – Matt Davies, Northern Collegiate

2 – Cory Smith, Northern Collegiate

3 – Carter Barron, Northern Collegiate

Women 800 metre run

1 – Kaylee White, Northern Collegiate

Men 800 metre run

1 – Blake Freer, Northern Collegiate

2 – Owen Norland, St. Patrick’s

Women 1500 metre run
1 – Kaylee White, Northern Collegiate

2 – Lindsey Barwitzki, Northern Collegiate

1500 metre run

1 – Owen Norland, St. Patrick’s

2 – Blake Freer, Northern Collegiate

3 – Alexandre Guindon, St. Patrick’s

Women 3000 metre run

1 – Lindsey Barwitzki, Northern Collegiate

3 – Amelie Tisseyre, Northern Collegiate

Men 3000 metre run
1 – Alexandre Guindon, St. Patrick’s

2 – Alex Mendivil, Northern Collegiate

3 – Coltan Beauvais, Great Lakes Secondary

Women 100 metre hurdles  

3 – Jenna Wilkins, Northern Collegiate

Men 110 metre hurdles  

2 – Nate Smith, Northern Collegiate

3 – Carter Barron, Northern Collegiate

80 Men 400 metre hurdles  

1 – Carter Barron, Northern Collegiate

3 – Nate Smith, Northern Collegiate

Women high jump  

1 – Ella Sottosanti, St. Patrick’s

3 – Bailey Lines, Northern Collegiate

Men high jump  

2 – Cole Houghton, Northern Collegiate

Women long jump  

2 – Laneigh Shirley, Northern Collegiate

Men long jump  

1 – Carter Amaral, St. Patrick’s

2 – Matt Boyce, Northern Collegiate

Women triple jump  

1 – Laneigh Shirley, Northern Collegiate

2 – Aubrey Cole, Northern Collegiate

Men triple jump  

1 – Carter Amaral, St. Patrick’s

Women shot put  

2 – Biggar, Ryley Northern Collegiate 9.78m 8

Men shot put  

2 – Matt Boyce, Northern Collegiate

3 – Nathan Oliphant, Northern Collegiate

Men discus throw

1 – Matt Boyce, Northern Collegiate

3 – Max Laur, St. Patrick’s

Women javelin throw  

3 – Talia Ross, St. Patrick’s

Men javelin throw  

1 – Josh Doupe, St. Patrick’s

2 – Michael Howe, Northern Collegiate

Women 4×100 metre relay  

2 – Northern Collegiate ‘A’

96 Men 4×100 metre relay

1 – Northern Collegiate ‘A’

3 – Northern Collegiate ‘B’

Women 2000 metre steeplechase  

1 – Kaylee White, Northern Collegiate

2 – Lindsey Barwitzki, Northern Collegiate

Men 2000 metre steeplechase  

1 – Blake Freer, Northern Collegiate

2 – Alexandre Guindon, St. Patrick’s

Women 4×400 metre relay  

2 – Northern Collegiate ‘A’

3 – Northern Collegiate ‘B’

Men 4×400 metre relay  

1 – Northern Collegiate ‘A’

2 – Northern Collegiate ‘B’

Women 100 metre dash ambulatory

1 – Kaitlyn Rivait, Alexander Mackenzie

Women 100 metre dash intellectual

1 – Regan Knowles, St. Patrick’s 17.47 NWI 10

Men 100 metre dash intellectual

1 – William Laframboise, Alexander Mackenzie

2 – Mathew Pastorius, Alexander Mackenzie

Women 200 metre dash wheelchair
1 – Abbey LeBlanc, Alexander Mackenzie

Men 800 metre run intellectual

1 – Mathew Pastorius, Alexander Mackenzie

2 – Noah Dube, Alexander Mackenzie

3 – William Laframboise, Alexander Mackenzie